Siāmas dvīņi Čangs & Engs Bankeri un viņu performance Rīgā 1870. gadā

 

19. gs. vidū un otrajā pusē dvīņi Čangs un Engs Bankeri (Chang & Eng Bunkers, 1811–1874) bija atpazīstamākās dīvaiņu šovu (freak shows) zvaigznes. Eiropā un Ziemeļamerikā viņi raisīja publikas interesi divu iemeslu dēļ: pirmkārt, kā savienotie dvīņi, un, otrkārt, kā eksotiskās citādības kategorijā ietilpstošie ķīnieši.  1870. gadā, laikā no 6. līdz 10. aprīlim viņi viesojās Rīgā. Vēl ilgi pirms Siāmas dvīņu uzstāšanās informācija par viņiem rodama vietējā, galvenokārt vācbaltiešu, presē.

Brāļi Čangs un Engs Bankeri dzimuši 1811. gada 11. maijā Meklongā, Siāmā (šobrīd Taizeme). Viņi devuši ierosmi nosaukumam “Siāmas dvīņi”, kā mūsdienās dēvējam savienotos, kopā saaugušos dvīņus.  Čangs un Engs piedzima savienoti paribē ar aptuveni 8 cm garu, diametrā 3,8 cm platu saiti. 1874. gadā pēc dvīņu nāves veiktā autopsija atklāja, ka tā vienoja abu aknas. Dzīves laikā neviens ārsts neuzņēmās brāļus atdalošu operāciju.

Laikabiedri un biogrāfi norāda, ka brāļu piedzīvojumiem un dažādiem likteņa pavērsieniem bagātais dzīvesstāsts bijis “katra rasista murgs”. Savos 18 gados, kad dvīņus pamanīja britu uzņēmējs Roberts Hanters (Robert Hunter) un kuģa kapteinis amerikānis Ābels Kofins (Abel Coffin), brāļi vietējā līmenī visai prasmīgi nodarbojās ar tirdzniecību. 1829. gadā, Hantera iedrošināti un atbalstīti, Čangs un Engs atstāja savu ģimeni un dzimteni, kur nekad vairs neatgriezās. Ceļojuma laikā gar Ziemeļamerikas austrumu piekrasti un Eiropu abi apguva angļu valodu. Brāļi lieliski spēlēja flautu, kā arī galda spēles, piemēram šahu – gan viens pret otru, gan abi pret kādu citu. Viņu prasmes kā pievienotā vērtība tika iekļautas eksponēšanas programmā. Sākotnēji peļņa par Čanga un Enga izrādīšanu uz pasaules lielpilsētu skatuvēm nonāca viņu impresāriju kabatās, tomēr visai drīz (1832. gadā!) brāļi paši pārņēma savu viesizrāžu organizēšanu. Prasmīgo pieeju apliecina saglabājušās grāmatvedības klades, kurās brāļi rūpīgi fiksēja ieņēmumus un izdevumus. Turneju laikā nopelnītā nauda sniedza viņiem iespēju iegādāties zemes īpašumus un vergus Ziemeļkarolīnā, ASV. 1843. gadā brāļi svinēja kāzas ar vietējā zemes īpašnieka Deivida Jeitsa (David Yates) meitām: Engs kļuva par Sāras (1822–1892), Čangs – par Adelaidas (1823–1917) vīru. Abas ģimenes bija svētītas ar bērniem – kopskaitā 21!  ASV Pilsoņu kara (1861–1865) rezultātā Bankeru saimniecības cieta lielus zaudējumus un viņiem nācās vairāk pievērsties izklaides industrijai, atjaunot sadarbību ar Finiasu Bārnumu (Phineas Taylor Barnum, 1810–1891), piedaloties viņa producētajos pasākumos gan Ņujorkā, gan citviet, tai skaitā Eiropas pilsētās. Kā atzīmē Bankeru biogrāfi, tolaik mainījās arī brāļu eksponēšanu pavadošais naratīvs. Ja skatuviskās darbības pirmsākumos lielāks uzsvars bija likts uz viņu piederību citai kultūrai, līdzās ķermeņu īpatnībai izceļot arī eksotisko citādību, tad tās norietā tas fokusējās uz abu ģimenēm, veselīgajiem pēcnācējiem un politiskajām domstarpībām. To apstiprina bērnu klātbūtne priekšnesumos un izrādēs pārdotās angļu un citās Eiropas valodās izdotās brošūras un pastkartes ar Siāmas dvīņu ģimeņu kopskatiem.

1860. gadu otrajā pusē Bankeru tūri Eiropā pavadīja avīžraksti, kas vēstīja par viņu nesamierināmajām domstarpībām un vēlmi veikt atdalīšanas operāciju. Tajos bija daudz medicīnisku terminu un zinātnisko biedrību nosaukumu, kā arī ārstu uzvārdu. Šādas publikācijas sastopamas arī Latvijas teritorijā tobrīd izdotajos laikrakstos, jo 1870. gada aprīlī bija gaidāma abu slaveno Siāmas dvīņu ierašanās Rīgā.

Ziņas par Siāmas dvīņu Čanga un Enga nolūku doties turnejā uz Eiropu vietējā vācbaltiešu prese publicēja jau 1865. gadā (Libausche Zeitung. 14.08.1865., S.3.). Tā vēstīja, ka 1868. un 1869. gadā Čangs un Engs kopā ar dažiem no saviem bērniem apmeklēja Lielbritāniju. Šis fakts pieminēts 1868. gada vidū (Rigasche Zeitung, 24.07.1868, S. 2.). Informācija par viņiem, kas satur smalkas anatomiskas detaļas, ārstu viedokļus par dvīņu iespējamo atdalīšanu un viņu privātās dzīves aspektus, fiksējama šī un arī nākamā gada preses izdevumos (Zeitung für Stadt un Land. 12.10.1868., S. 2; Rigasche Zeitung. 15.10.1868., Libausche Zeitung. 22.10.1868., Rigasche Zeitung. 14.12.1968., Rigasche Zeitung. 07.02.1969., S. 2).

       

“No anatomiskā viedokļa viņi mums (izņemot letālo saiti) rada divu izolētu indivīdu tēlu. Abu domāšanas spējas arī ir nesaistītas, jo viņi var spēlēt šahu viens pret otru vai konsultēties savā starpā, kad viņi spēlē pret trešo personu. Mūžīgās līdzāspastāvēšanas laikā viņiem ir izveidojusies noteikta psiholoģiskā un fiziskā identitāte, kas kopā ar viņu atdalīšanu ir viena no interesantākajām parādībām psihologiem un fiziologiem”, rakstīja Libausche Zeitung (13.02.1869., S. 3–4).

Tāpat Baltijas guberņu vietējā vācbaltiešu prese plaši un detalizēti atspoguļoja Siāmas dvīņu viesturneju vācu zemēs un Krievijas impērijā, sagatavojot lasītāju gaidāmajām izrādēm.  No laikrakstos minētās informācijas tapa zināms, ka viesizrāžu laikā Siāmas dvīņi mostas ap pulksten deviņiem no rīta un ka viņu brokastis sastāv no kafijas, olām, šķiņķa un konjaka. Pusdienojot brāļi ap pulksten diviem pēcpusdienā, vienlaikus lasot angļu un amerikāņu preses izdevumus. Turnejā viņus pavada 12 un 18 gadus vecie dēli, kas pusdienlaiku izmantojot, iepazīstot pilsētu. Ap pulksten pieciem pēcpusdienā ir vakariņas, bet pēc izrādēm tiek iemalkots groks. Brāļi sarunājas “siāmiešu” (taju) vai angļu valodā, viņus apmeklēt ļauts vien tikai atpazīstamiem ārstiem.

Rīgā Čangs un Engs Bankeri ieradās no Sanktpēterburgas (Baltijas Vēstnesis. 02.04.1870., 2.lpp.), kurp vēlāk arī atgriezās. Siāmas dvīņu uzstāšanās, tāpat kā pazīstamās pērtiķsievietes Hulijas Pastranas (Julia Pastrana, 1834–1860) performance notika Mazajā Ģildē (St. Johannis Gilde). Rīgā Siāmas dvīņus pavadīja bērni – Enga dēls Džeimss (James Montgomery Bunker, 1848–1921) un Čenga dēls Alberts (Albert Lemuel Bunker, 1857–1944). Mājupceļā viens no dvīņiem smagi saslima. Tomēr nedz Parīzes, nedz Londonas ārsti neuzņēmās veikt Siāmas dvīņu atdalīšanas operāciju. Tā tika atlikta līdz brīdim, kad kāds no viņiem nomirs, lai to veiktu ar mērķi glābt otra dzīvību. Ārsts nokavēja, un 1874. gada 17. janvārī trīs stundas pēc Čanga nāves mūžībā devās arī Engs. Slēdzienā kā Enga nāves cēlonis bija ierakstīts “nomira no bailēm”.

 

Avoti un literatūra:

  • Čanga un Enga Bankeru dokumentu kolekcija Ziemeļkarolīnas universitātes Vilsona bibliotēkas Rokrakstu nodaļa (Chapel Hill, USA). 3761. fonds, 1-10 lieta.
  • Bunker Bryant, Jessie. 2001. The Connected Bunkers. USA: Jostens Graphics.
  • Bogdan, Robert. 1988. Freak Show: Presenting Human Oddities for Amusement and Profit. Chicago: University of Chicago.
  • Elliot, J. 1838. A Few Particulars Concerning Chang-Eng, the United Siamese Brothers, published under their own direction. New York.
  • Ferguson, Christine, 1997. "Gooble-gabble, One of Us": Grotesque Rhetoric and the Victorian Freak Show. Victorian Review. vol 23., no.2, pp. 244-250
  • Holly E. Martin. 2011. “The Original Siamese Twins”: Living, Dying, and Continuing under the Spectator’s Gaze. The Journal of American Culture. Vol. 34, Number 4, 372-390 pp.
  • Moreheid, J. N. 1850. Lives, adventures, anecdotes, amusements, and domestic habits of the Siamese twins: one of the greatest wonders of the present time, being two perfectly formed persons, whose bodies, by a singular caprice of nature, are united together as one. Raleigh, N.C.: Barclay, 1850. Aivailable: https://collections.nlm.nih.gov/catalog/nlm:nlmuid-61231060R-bk
  • Yunte, Huang. 2018. Inseperable. The Original Siamese Twins and Their Rendezvous with American History. New York.